Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Kernteriéři  "z Klče " a spol.

Kernteriér /Cairn Terrier/

 

Kernteriér /Cairn Terrier/...

Plemeno cairn terrier patří do skupiny anglických nízkonohých teriérů , jejichž  původní pracovní využití bylo v lovu
lišek a jezevců , cituji :
" Teriér jest velmi malý pes. Používán jest pro lov lišek a jezevců . Jeho úkolem je jít pod zem a zvěř stavět , což znamená  , že zdržuje zvěř v jednom z koutů nory , načež jsou shůry vykopáni , protože stavěcí hlášení psa a jeho štěkot ukazují , kde přesně se liška nachází ."  " Konkrétně , kern  je jedním ze čtyř plemen teriérů , pocházejících ze Skotska a jako samostatné plemeno byl uznán jako poslední  z nich  . Znalci skotských plemen teriérů mají za to , že " Cairn" je nejstarší formou v této skupině plemen a že  právě od něj  se ostatní tři plemena postupem času odklonila  - West Highland  White Terrier , Sky Terrier  a Scotch Terrier " .
.....tolik úryvky  z obsáhlého díla   Atlas plemen psů II.díl , autor Hans Raber , vydáno v r.1995 nakladatelstvím  Blesk . 

 

Jak popsat plemeno vlastními slovy a z vlastních zkušeností ?

+++
Především je to zdravé , tvrdé a nezávislé plemeno s výbornou , veselou a  vyrovnanou povahou , kde procento povahově labilních jedinců je minimální . Snese tedy větší škálu "povahově ne zcela vyrovnaných páníčků" .
Při správné  výchově a socializaci se stane suverénním a  velmi přátelským společníkem pro lidi všeho věku .
Díky svojí velikosti a hrubé srsti , která nelíná ani neplstnatí a jejíž délka se koriguje trimováním ( vytrháváním) , je bezkonkurenčním plemenem pro bezúdržbové soužití v domácnosti ,  za předpokladu dostatečného vyžití venku v přírodě .
Je ale také odolný vůči nepříznivému počasí . Má hustou podsadu a pokud se nechá krycí , hrubá srst dorůst dostatečné délky , může být ubytován celoročně venku , pokud má k dispozici zateplenou boudu .
Ač je k lidem velmi důvěřivý a přátelský , funkci hlídače zahrady zastává velmi pozorně a s velkým elánem . V  bytě je naopak velmi tichým společníkem .
Má výrazné lovecké vlohy , které se dají výborně využít  i pro sportovní výcvik .
Bohužel u psů bez řádného výcviku a tréninku je ovladatelnost bez vodítka problematická,  a to si pak  takový kernteriér dělá co si usmyslí , přičemž páníčka ignoruje .  Nutno ale zmínit , že i ti , co řádný výcvik mají , dokáží velmi bystře posoudit , kdy si mohou dělat , co uznají za vhodné :-)
Dominantní psi a feny jsou velmi naturalističtí , výrazně značkují teritorium ,  rádi uklízejí pozřením nelibě páchnoucí biologické materiály nebo se jimi ještě raději s oblibou parfémují .
Samci jsou vůči sobě ostražití a pustit se do rvačky dlouho neváhají . 
Při včasném a nenuceném seznámení se s vodou ji milují , výborně plavou a rádi z vody aportují .
Mírumilovné soužití s jinými zvířaty ( kočkami , králíky , ptáky apod.) lze docílit důsledným vedením hned od štěněte , kdy kernteriér zahrne vlastní zvířectvo do svojí smečky , ovšem nelze se spoléhat , že stejně se bude chovat k  cizímu !!
Pro původní pracovní předurčení , mu nečiní problém dokonat dílo lovu ....  koneckonců je to psovitá masožravá šelma :-)

...tady si neodpustím malou odbočku . Naše Dorinka byla nucena během svého života snést se s postupně rozrůstajícím zvěřincem , vesměs s druhy , označenými mysliveckou hantýrkou jako "škodná " . Jakékoliv  lovecké projevy jí nebyly trpěny.  Domácí škodnou tedy s nadhledem trpěla , ač jí k srdci nikdy nepřirostla . Svoji potřebu si kompenzovala alespoň občasným ulovením hraboše a to tak šikovně , aby nebyla zpozorována . To , že  vyvedla nežádoucí činnost bylo odhaleno , když při procházkách , často i za nesnesitelného vedra cupitala se zavřenými ústy , ač ostatní psi měli jazyk odkapávající vodu  "na vestě" . Po nuceném otevření úst musela "kořist" nechtě vydat - nebohého hraboše....

....pokračování bude následovat 

© jitkadrozdová 2012-2013 /všechna práva vyhrazena/

TOPlist